Hírek,  Mindennapok

Rejtélyes középkori temető felfedezése a repülőtér közelében

A Cardiff repülőtér közelében egy középkori temetőt fedeztek fel, amely továbbra is rejtélyeket tartogat az archeológusok számára. A helyszín, amely a 6. vagy 7. századra datálható, tavaly került a köztudatba, és a kutatók számos csontvázat találtak, amelyek szokatlan pozíciókban helyezkednek el, váratlan leletekkel együtt. A legfrissebb kutatások során kiderült, hogy a temetőben eltemetett személyek szinte mind női neműek, és bár csontjaik viseltesek, ami arra utal, hogy nehéz fizikai munkát végeztek, meglepő módon gazdagságra és luxusra utaló nyomokat is találtak. Az egyik legérdekesebb felfedezés egy olyan női csontváz, akit egy árokba dobtak, ami éles ellentétben áll a többi ember gondos eltemetésével. Andy Seaman, a Cardiffi Egyetem kutatója és a projekt vezetője elmondta: „Minden alkalommal, amikor azt hisszük, hogy megértettünk valamit, újabb rejtélyek bukkannak fel, ami még izgalmasabbá teszi a képet.”

A temető területének körülbelül fele már kiásásra került, amely egy elhanyagolt mezőn található a Fonmon kastély területén. Eddig 39 felnőtt csontvázat találtak, melyek a vastag mészkő ágyazatában alakított sírokban fekszenek. A teljes elemzés még folyamatban van, de feltételezhető, hogy az eltemetettek közül csak egy férfi. Dr. Seaman kifejtette: „Még nem vagyok teljesen biztos abban, hogy mit jelent ez. Lehet, hogy ez a közösség sajátossága, vagy talán ez csak egy temető egy szélesebb tájban, esetleg más részeken több férfi van.” Két gyermek csontvázát is felfedezték, ami meglepően alacsony szám, figyelembe véve a korabeli magas csecsemőhalandóságot. Az ő eltemetésük is érdekes részletekkel bír. Dr. Marion Shiner, a Cardiffi Egyetem archeológusa elmondta, hogy a sírba visszatöltött föld eltérőnek tűnik a felnőttek sírjainak földjétől: „Sötétebb és organikusabb, ami arra utal, hogy eltelt egy kis idő a felnőttek eltemetése és a két gyermek eltemetése között – ez újabb rejtély.”

A helyszínen talált tárgyak is hozzájárulnak a rejtélyekhez. A sírokban talált kerámia töredékek és finom, gravírozott üveg, amelyeket valószínűleg a halottak látogatásakor hoztak magukkal az emberek. Dr. Seaman megjegyezte: „Az üveg ritka, és ahol megtalálható, ott jelentős státuszú helyekről van szó. Valószínűleg a Levant területén, Egyiptom környékén készült, majd délnyugat-Franciaországban gyártották edényekké, és valószínűleg itt érkezett borral együtt.” Ezek a tárgyak arra utalnak, hogy a közösség nem volt átlagos. Minden elhunytat gondosan temettek el: egyesek fekvő, mások guggoló pozícióban, mindannyian kelet-nyugati irányban. A kutatók még nem tudják, miért kezelték eltérően azt a nőt, akit az árokba dobtak, de úgy vélik, hogy talán kitaszított vagy bűnöző lehetett. Csontjait a Cardiffi Egyetem laboratóriumába vitték, hogy többet megtudjanak róla.

Osteológus Dr. Katie Faillace szerint a nő a 30-as vagy 40-es éveiben járhatott. Csontvázának karján gyógyult törést mutat, és a foga is fertőzött volt, ami fájdalmas lehetett. Tíz csontvázat most részletesebb elemzésnek vetnek alá. Az első eredmények arra utalnak, hogy a temetőben eltemetett emberek nem mind helybéliek: Wales különböző részeiből, sőt, valószínűleg Anglia délnyugati részéről is származnak. További DNS-elemzés fog kiderülni, hogy van-e köztük rokonság. A csontvázak foga különösen érdekli a kutatókat, mivel a fogak növekedésének módja egyedülálló nyilvántartást ad arról, hogy mit ettek az egyének a hozzátartozóik életében, egészen a halálukig. Dr. Faillace elmondta: „Nagyon következetes étrendjük volt, főként szénhidrátokkal – de kevés hússal.” Ez a tendencia a gyermekkoruktól kezdve egészen felnőttkorukig megfigyelhető, és ez a népességre jellemző. „De halat egyáltalán nem ettek. Amint a rómaiak elhagyták a területet, a hal nyomai eltűntek az étrendből. Ez az egyik nagy rejtély.”

A nyári ásatás folytatódik, és az archeológusok elkezdik feltárni a temető másik felét is. Andy Seaman reméli, hogy választ tud adni a helyszín által felvetett kérdésekre. „Reméljük, hogy elmondhatjuk a temetőben található egyének történetét, de a tágabb közösségét is” – mondta. „Sokat tudunk a királyok és királynők életéről, de sokkal kevesebbet a mindennapi emberekről. Soha nem volt lehetőségünk arra, hogy egyetlen közösséget ilyen részletesen és az összes érdekes kölcsönhatással együtt felfedezzünk.” Jelenleg azonban még sok megoldásra váró ellentmondás marad.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c241e3jr7qlo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük