
Az Ofcomnak több hatalomra van szüksége a félrevezető bejegyzések eltávolításához, állítja a felügyelet
Sir Andy Cooke, a rendőrségi főfelügyelő, kijelentette, hogy az Ofcom, az Egyesült Királyság médiakabinetje, több hatalomra van szüksége ahhoz, hogy eltávolíthassa azokat a posztokat, amelyek bátorították a 2024-es nyári zavargásokat. Cooke hangsúlyozta, hogy a közösségi médiában terjedő félretájékoztatás eltávolítása túl hosszú időt vesz igénybe, ami lehetővé teszi, hogy az ilyen tartalmak tovább terjedjenek, ezzel nagyobb hatást gyakorolva a közvéleményre. Az Online Safety Act, noha nemrégiben fogadták el, nem ad elegendő eszközt az Ofcom kezébe ahhoz, hogy hatékonyan kezelje az ilyen jellegű tartalmakat. Cooke szerint az Ofcomnak rendelkeznie kell a megfelelő kapacitással és képességekkel ahhoz, hogy gyorsan eltávolíthassa a problémás posztokat, különben azok vírusszerűen terjednek.
A jelenlegi Online Safety Act „kevés vagy semmilyen hatással” nem bír olyan helyzetekre, mint a tavaly nyári erőszakos zavargások. Ezzel kapcsolatban az Ofcom a BBC-nek úgy nyilatkozott, hogy nem az ő feladatuk az egyes tartalmak értékelése vagy specifikus posztok eltávolítása. A hatóság szerint a hatáskörük abba a keretbe tartozik, hogy biztosítsák a weboldalak és alkalmazások hatékony rendszereit és folyamatait az illegális anyagok védelme érdekében, valamint hogy megakadályozzák, hogy a gyermekek káros tartalmakkal találkozzanak. Amennyiben a platformok nem hajlandók fellépni, és ezzel felhasználóik biztonságát veszélyeztetik, számítaniuk kell a jogi lépésekre.
A zavargások idején az Ofcomot kritikák érték, amiért nem tett többet a hamis és felingerlő tartalmak terjedésének megfékezésére. A hatóság korábban arra a megállapításra jutott, hogy „világos kapcsolat” áll fenn a zavargások és a közösségi médiában megjelent posztok között. Cooke megjegyzéseit azzal a céllal tette, hogy a rendőrség reakcióját a zavargásokra vizsgáló jelentés második kiadását ismertesse, amely a közösségi média hatására összpontosít. A zavargások alatt több mint 30 ember került letartóztatásra a közösségi médiában közzétett posztjaik miatt, melyeket a dél-afrikai Southportban három gyermek meggyilkolása váltott ki. Közülük Tyler Kay-t, 26 éves fiatalembert és Jordan Parlour-t, 28 évest 38, illetve 20 hónap börtönre ítélték, mivel rasszista gyűlöletkeltésre buzdítottak a közösségi médiában.
A zavargásokról szóló első jelentésében a felügyeleti szerv arra a következtetésre jutott, hogy a rendőrség felkészületlen volt a zavargások mértékére. Cooke kiemelte, hogy a rendőrség elmulasztotta a lehetőségeket a széleskörű rendbontás előkészítésére, és hogy az „extrém nacionalista érzelmeket” korábban alábecsülték. Az új jelentésben rámutatott, hogy egyes rendőrségi egységek „kivételesen korlátozott” képességgel rendelkeztek az online posztok kezelésére a forráshiány miatt. Javasolta a törvények módosítását a közrend megzavarásának ösztönzésével kapcsolatban, hogy ezzel is elrettentsenek másokat a félrevezető közösségi média posztok közzétételétől.
Cooke hangsúlyozta, hogy a rendőrségnek nemcsak reagálnia kell a helyzetekre, hanem proaktívan kell fellépnie a félretájékoztatás ellen, hogy a közvélemény számára biztosítsa a tényeket. A rendőrség nem maradhat passzív, amikor a közbiztonság kockán forog. Az új szabályozások értelmében a weboldalaknak életkor-ellenőrzéseket kell bevezetniük, és szigorítaniuk kell az algoritmusok ajánlásait a fiatal felhasználók számára. A közösségi platformok már tesztelik az arcfelismerésen alapuló életkor-ellenőrzéseket, hogy hozzáférést biztosítsanak a kényes tartalmakhoz. A BBC News szerint van egy fórum, amely több ezer tagot számlál, és legalább 50 halálesethez kapcsolódik az Egyesült Királyságban. A felügyeleti szerv hat határozatot is hozott, amelyek között Nigel Farage és David Lammy műsorai szerepeltek, de a családok kérésére egy weboldalt, amely a szeretteik halálát mutatja, el kell távolítani, ahogy az online szabályozó új hatásköröket kap.

