
Alacsony folyóvízszintek aggasztják a vízellátást
Az Egyesült Királyság folyói az utóbbi időszakban rendkívül alacsony vízszintet mutatnak, és a helyzet a következő három hónapban tovább romolhat – figyelmeztetett a Környezeti és Hidrológiai Központ (CEH). A szárazság veszélye különösen aggasztó, mivel ez az angliai legszárazabb tavasz óta a legrosszabb helyzet, amely 1961 óta nem volt tapasztalható. Észak- Angliában a legszárazabb évkezdetet élik meg közel egy évszázad óta, és a várakozások szerint májusra az Egyesült Királyság szinte minden részén alacsonyabb vízszintre lehet számítani, kivéve Délnyugat-Angliát és Dél-Wales-t.
A Környezetvédelmi Ügynökség (Environment Agency) közölte, hogy az Egyesült Királyság közepes kockázatnak van kitéve a szárazság miatt, és figyelmeztette a háztartásokat a vízkorlátozások lehetőségére. Mark Owen, az Angling Trust halászati igazgatója és a Nemzeti Szárazsági Csoport tagja hangsúlyozta, hogy a következő 2-3 hét kulcsfontosságú lesz annak eldöntésében, hogy az ország hivatalosan szárazságra áll-e át. Jelenleg még nem tartunk szárazság alatt, de az aszályos időjárás már most is érezteti hatását.
Nick Deane, egy mezőgazdasági termelő Norfolkból, elmondta, hogy kényszerültek öntözni a földjeiket, ami általában később szokott bekövetkezni az évben. „Most már a mezőgazdasági szempontból szárazságban vagyunk” – nyilatkozta. Az öntözés megkezdésére már márciusban sor került, és Deane figyelmeztetett arra, hogy ha a szárazság hosszabb ideig fennáll, az élelmiszertermelés csökkenéséhez vezethet, így több terményt kell majd importálniuk. Az idei száraz és napos időjárás azt is eredményezte, hogy a vadon élő tüzek által érintett területek nagysága a legmagasabbra nőtt az Egyesült Királyságban, összehasonlítva bármely más teljes évvel.
Az utolsó jelentős szárazság 2022 nyarán volt, amely a legmelegebb nyár volt 2018-cal együtt, és az ötödik legszárazabb a 19. század óta. Akkor öt vízszolgáltató öntözési tilalmat indított, amely 19 millió embert érintett, és a vízi utak navigációját is korlátozták. Ezt a szárazságot hat hónapnyi nagyon száraz időjárás előzte meg. Jelenleg a tavalyi esős nyár és a mérsékelten csapadékos tél miatt a vízkészletek jobb állapotban vannak, a vízszolgáltatók pedig nagyobb tartalékokkal rendelkeznek. Azonban a korai száraz időjárás kockázatokat rejt, amelyek a későbbiekben, különösen ha a száraz időjárás folytatódik, problémákat okozhatnak.
Richard Thompson, a Nemzeti Szárazsági Csoport elnöke figyelmeztetett, hogy ha a száraz időjárás tovább folytatódik, a vízszolgáltatóknak szükségük lehet vízkorlátozások bevezetésére a készletek védelme érdekében. A legfontosabb kérdések jelenleg az, hogy mikor érkezik a következő eső, és ha esik, mennyi csapadékra lehet számítani. Vannak jelek, hogy az elkövetkező hetekben esős időjárás várható, amely a nyugati részekről érkezik.
A vízellátás földrajzi és geológiai eltérések alapján különböző forrásokból származik. Általánosan elmondható, hogy Anglia déli része sokáig tart, míg a szárazság bekövetkezik, de a helyzet megoldása is hosszabb időt vesz igénybe. A víz alatti kőzetek sok csapadékot tárolnak, amely lassan jut el a folyókhoz és a vízellátáshoz. Ezzel szemben Észak-Angliában a szárazság gyorsan kialakul, mivel a víztározók intenzívebb használat alatt állnak.
A vízszolgáltatók akkor vezetnek be öntözési tilalmakat, amikor a vízkészletek egy bizonyos szint alá csökkennek a területükön. Ha a szárazság súlyosbodik, a kormány korlátozhatja a mezőgazdasági öntözést, csökkentheti a hajók mozgását a vízi utakon, és korlátozhatja a víz mennyiségét az olyan nem létfontosságú üzletek számára, mint például az autómosók. A legrosszabb esetben megfontolhatják a lakossági és üzleti vízfogyasztás korlátozását, de 1976 óta ez nem történt meg.
A vízipari vezetők és a Nemzeti Gazdálkodói Szövetség (NFU) arra kérik a kormányt, hogy tegyen többet annak érdekében, hogy az Egyesült Királyság legszárazabb részei biztonságos vízkészletekkel rendelkezzenek a jövőbeni szárazságok idején. A Water UK, amely a vízipart képviseli, új nemzeti vízhálózat létrehozását szorgalmazza Angliában, amely csövek, csatornák és víztározók segítségével biztosítaná, hogy a víz a legszárazabb területekre kerüljön. A gazdák azt is kérik, hogy a kormány biztosítson számukra több támogatást és kevesebb bürokráciát a saját víztározóik építéséhez.
Deane és öt másik gazda, köztük gyümölcstermelők, a saját víztározójuk megépítésére vállalkoztak. Ez négy évig tartott, és több mint 1 millió fontba került. Állításuk szerint ez létfontosságú volt, mivel az idén már 15%-át használták el a tárolt víznek a száraz körülmények miatt. A csoport azonban hangsúlyozta, hogy a tervezési engedélyek beszerzése költséges és nehézkes volt. A kormány szóvivője elmondta, hogy dolgoznak a mezőgazdasági szektorral a vízellátás stabilitásának javításán, és arra ösztönzik a gazdákat, hogy dolgozzanak együtt a saját víztározóik fejlesztésén.
A tartós száraz időjárás összefügg a „blokkoló magasnyomásokkal”, amikor egy magas nyomású időjárási rendszer megakad. A tudósok még nem állapították meg, hogy ez a blokkolási minta összefüggésben áll-e a klímaváltozással. Az éghajlatváltozás globális felmelegedése várhatóan szélsőséges időjárási eseményekhez vezet világszerte. A jövő éghajlatával kapcsolatos kutatások azt sugallják, hogy az Egyesült Királyságban több és hosszabb száraz időszakra, valamint kevesebb csapadékra lehet számítani. Valószínű, hogy a telek nedvesebbek és melegebbek lesznek, ami más típusú szárazságok, például hidrológiai vagy mezőgazdasági szárazságok súlyosbodását eredményezheti.

