
Diákbulik a hajnali buszokon, Norvégia szerint elmentek a falig
Selma Jenvin-Steinsvag és osztálytársa, Aksel színes overallban sietnek az oslói metróhoz, hiszen az utolsó vizsgáikra készülnek. Selma, aki 18 éves, elmondja, hogy „miután végeztünk az írásbeli vizsgákkal, végre fellélegezhetünk”. Az oslói fiatalok körében a „russ” néven ismert iskolai ballagás hagyománya az érettségi időszak előtt színes és vidám ünnepléssel jár. A norvég nemzeti ünnep, május 17. közeledtével a ballagók számára minden évben lehetőség nyílik arra, hogy megünnepeljék az érettségit, azonban a legújabb trendek szerint egyre többen kezdik el a bulizást már hetekkel a vizsgák kezdete előtt.
A bulizás egyik központi eleme a „russebuss”, azaz a bulibusz, amelynek népszerűsége aggasztó méreteket öltött. Edvard Aanestad, egy 19 éves iskolás, aki az oslói nyugati oldalról érkezett, elmondja, hogy „ez egy bulibusz! Minden este kimegyünk, bulizunk, iszunk, és csak jól érezzük magunkat!” Azonban a szórakozás mellett egyre több szülő és politikus is aggodalmát fejezi ki a bulik következményeivel kapcsolatban. A fiatalok egészségi állapota, a vizsgaeredményeik és a közösségi nyomás mind-mind olyan problémák, amelyek a bulizás következtében fokozódnak.
A bulibuszok bérlése és a különböző kiegészítők beszerzése gyakran komoly anyagi terheket jelent a fiatalok számára. Számos esetben az iskolások adósságba kerülnek, hogy fedezni tudják a költségeket. „A bulibusz éjfélkor indul, és egész éjszaka zene szól, bulizunk” – meséli Henrik Wathne, Edvard barátja, aki szintén 18 éves. A bulizás mellett azonban egyre több panasz érkezik a túlzott alkoholfogyasztásról, drogokról és a kevés alvásról, amelyek a középiskolai érettségi időszakban különösen aggasztóak.
Jonas Gahr Støre, Norvégia miniszterelnöke is kifejezte aggodalmát a bulik kulturális elharapózása miatt. Elmondta, hogy bár ő is kellemes emlékeket őriz a saját érettségi ünnepléséről, a bulikultúra már túl messzire ment. Az évek óta tartó közéleti viták után a hatóságok, valamint a szülők egyre inkább felismerik, hogy a ruszkultúra negatívan hat a fiatalok életére. „Aggódunk néhány negatív tendencia miatt, amelyek a középiskolákban és a norvég fiatalok kultúrájában megfigyelhetők” – nyilatkozta Solveig Haukenes Aase, aki ebben az évben a legidősebb gyermekével ünnepelheti az érettségit.
A norvég oktatási miniszter, Kari Nessa Nordtun is hangsúlyozta, hogy a bulik és a vizsgák összeérhetősége problémát jelent. A diákok egyre nehezebben tudnak koncentrálni a vizsgáikra a bulizás miatt, és a teljesítményük is csökken. A celebrációnak egyre inkább kereskedelmi jellege van, és sok fiatal, aki nem engedheti meg magának a bulizás költségeit, kizárva érzi magát a közösségből. A kormány célja, hogy jövőre a bulikat a vizsgák utánra helyezze, ezzel is csökkentve a szociális kirekesztettséget és a fiatalokra nehezedő nyomást.
A bulibuszok hagyománya az 1980-as évek elejéről származik, és kezdetben csak néhány elitiskolában volt jellemző. Azonban mára országos méreteket öltött, és Ivar Brandvol, aki a tradícióról írt, úgy véli, hogy a bulik célja mára megváltozott. A buli kultúrája már nem a közösségről szól, hanem sokkal inkább a kiváltságosabb csoportok ünnepléséről. Ráadásul a bulikhoz szükséges költségek is drasztikusan megnőttek. A bulicsoportok költségvetése akár 3 millió koronát is elérhet, ami körülbelül 220 000 fontnak felel meg, és a fiatalok gyakran kénytelenek eladni a barátoknak és családtagoknak különböző termékeket, hogy fedezni tudják a költségeket.
A norvég kormány egyértelműen szeretné visszafogni a bulikultúrát, különösen a fiatalok biztonsága érdekében, hiszen az éjszakai bulizás közben sokszor veszélyes helyzetek adódhatnak. Jon-Ivar Nygard, Norvégia közlekedési minisztere kijelentette, hogy nem engedhetjük meg, hogy fiataljaink veszélyes buszokon utazzanak. Azonban sok fiatal, mint Edvard, úgy véli, hogy a kormány intézkedései túl messzire mennek, és nem oldják meg a problémákat. A fiatalok szerint a bulik kultúrájának átalakítása nem segít a kizártság megoldásában, és a szigorúbb szabályok csak tovább rontanak a helyzeten.

