
Trump 80%-os vámot javasol Kínára a kereskedelmi tárgyalások előtt
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, a közelmúltban bejelentette, hogy fontolóra veszi a Kínából érkező áruk vámjainak csökkentését, ami újabb jele annak, hogy érdeklődik a két legnagyobb gazdaság közötti kereskedelmi háború enyhítése iránt. A pénteki napon Trump a közösségi médiában jelezte, hogy az 80%-os vám Kínára „helyénvalónak tűnik”. Ez a kijelentés a két ország közötti kereskedelmi tárgyalások előtt hangzott el, amelyekre Svájcban kerül sor. Hua Chunying, Kína külügyminiszter-helyettese is magabiztosan nyilatkozott a közelgő megbeszélésekkel kapcsolatban, kijelentve, hogy Peking „teljes bizalommal” viseltetik a kereskedelmi kérdések kezelése iránt az Egyesült Államokkal.
Április óta Trump 145%-os importvámokat vetett ki a Kínából érkező termékekre, ami jelentős zűrzavart okozott a pénzügyi piacokon, és drámaian csökkentette a két ország közötti kereskedelmet. Az áprilisi hivatalos statisztikák szerint Kína exportja az Egyesült Államokba több mint 20%-kal esett vissza az előző évhez képest, míg a teljes exportjuk 8,1%-kal emelkedett, ami meghaladta a várakozásokat. Dan Wang, az Eurasia Group politikai kockázatokkal foglalkozó tanácsadó cég elemzője a BBC-nek elmondta, hogy Washington és Peking egyre növekvő gazdasági nyomás alatt áll. „A két oldalról érkező legfrissebb jelek azt sugallják, hogy egy tranzakcionális de-eszkaláció lehetőségén dolgoznak” – tette hozzá.
A közelmúltban bejelentett tárgyalások pozitív lépésnek számítanak a feszültségek enyhítése felé, de a szakértők figyelmeztettek arra, hogy ezek a megbeszélések valószínűleg hosszú tárgyalássorozat kezdetét jelentik. Stephen Olson, egy korábbi amerikai kereskedelmi tárgyaló szerint a két ország közötti rendszerszintű feszültségek nem oldódnak meg rövid időn belül, és bármilyen vámcsökkentés az összejövetel következtében „kismértékű” lesz. Az első tárgyalásokat Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere vezeti, míg Kína gazdasági vezetője, He Lifeng is részt vesz az egyeztetéseken. Olson hozzátette, hogy mindenki tisztában van azzal, hogy a végső megállapodás eléréséhez mindkét elnök aktív részvételére szükség lesz.
Egy másik kereskedelmi szakértő rámutatott, hogy még ha Trump új vámjait eltörlik is, a két ország között még mindig jelentős problémák állnak fenn. Eswar Prasad, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kínai részlegének korábbi vezetője szerint „a reális cél valószínűleg a rendkívül magas kétoldalú vámok csökkentése lenne, de ez még mindig magas vámkorlátokat és különféle egyéb megszorításokat hagyna érvényben”. Pénteki közleményében Trump felszólította Kínát, hogy „nyissa meg piacát” az Egyesült Államok számára, és megjegyezte, hogy a vámcsökkentés „Scott B-re” van bízva.
A Kína és az Egyesült Államok közötti tárgyalások pontosan két nappal azután zajlanak, hogy az Egyesült Királyság volt az első ország, amely vámmegállapodást kötött a Trump-adminisztrációval. Az Egyesült Államok megállapodott abban, hogy csökkenti a brit autókra vonatkozó importvámokat, és lehetővé teszi bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát az országba, cserébe az amerikai marha és egyéb exportok új hozzáféréséért. A világ számos országa igyekszik hasonló megállapodásokat kötni, mielőtt a következő hónapban magas amerikai importvámok lépnének életbe.
Trump áprilisban bejelentette, hogy „reálisan viszonzott vámokat” vezet be számos országra, de ezt követően 90 napos moratóriumot hirdetett, hogy lehetőséget adjon a kormányoknak a tárgyalások lebonyolítására. Az Egyesült Államokban működő vállalkozások figyelemmel kísérik a svájci eseményeket. A Wild Rye, egy női szabadtéri ruházati cég, amely Idaho államban működik, gyártási állomásokat üzemeltet Kínában, és súlyosan érintett a vámok miatt. A szállítási költségek jelentősen megugrottak, ahogy azt Cassie Abel, a cég vezérigazgatója a BBC Today műsorában elmondta. „Van egy megrendelésünk, amely körülbelül 700 000 dollár értékű árut tartalmaz, és most 1,2 millió fontot kell fizetnünk vámok formájában, míg ez korábban 200 000 font volt” – tette hozzá. Abel azt is elmondta, hogy most a vállalkozása egyes részeit szeretné eladni, hogy készpénzhez jusson.

