
Aszteroida, amely az élet alapelemeit rejti, állítják a tudósok
A Bennu nevű aszteroida szemcsés porában felfedezték az élet kémiai építőelemeit, derült ki egy új elemzésből. A NASA űrszondája által begyűjtött minták, amelyeket a Földre hoztak, gazdag ásványi anyag- és szerves vegyületkészlettel rendelkeznek. Ezek között szerepelnek az aminosavak, amelyek a fehérjék felépítéséhez szükséges molekulák, valamint a nukleobázisok, amelyek a DNS alapvető összetevői. Fontos hangsúlyozni, hogy ez nem jelenti azt, hogy valaha élet volt Bennun, de alátámasztja azt az elméletet, miszerint az aszteroidák szállították ezeket a létfontosságú összetevőket a Földre, amikor ütköztek bolygónkkal több milliárd évvel ezelőtt. A tudósok úgy vélik, hogy ezek az összetevők más világokra is eljutottak a Naprendszerünkben.
Sara Russell professzor, a londoni Természettudományi Múzeum kozmikus mineralógusa kifejtette: „Amit megtudtunk, az lenyűgöző. Ez mesél nekünk a saját eredetünkről, és lehetővé teszi, hogy válaszoljunk ezekre a nagyon nagy kérdésekre arról, hogy hol kezdődött az élet. Ki ne akarná tudni, hogyan alakult ki az élet?” A felfedezések a Nature és a Nature Astronomy tudományos folyóiratokban jelentek meg. A Bennu mintáinak begyűjtése a NASA egyik legmerészebb küldetése volt, amelyet valaha végrehajtottak. Az Osiris Rex nevű űrszonda egy robotkart bontott ki, hogy begyűjtse a 500 méter széles aszteroidáról, mielőtt egy kapszulába csomagolta és 2023-ban visszahozta a Földre. Körülbelül 120 gramm fekete port gyűjtöttek össze, amelyet tudósok világszerte megosztottak egymással. Ez a mennyiség elsőre talán nem tűnik soknak, de kincsek tárházának bizonyult. Russell professzor elmondta: „Minden egyes szemcse új információval szolgál Bennuról.” Az Egyesült Királyságban körülbelül egy teáskanálnyi aszteroidát küldtek a kutatók számára.
Az új kutatások kimutatták, hogy az aszteroida tele van nitrogén- és szénben gazdag vegyületekkel. Ezek között található a 20 létfontosságú aminosav közül 14, amelyet a Földön az élet a fehérjék felépítésére használ, valamint a DNS négy gyűrűs molekulája – adenint, guanint, citosint és timint. A tanulmány olyan ásványok és sók sorozatát is felfedezte, amelyek arra utalnak, hogy víz valaha jelen volt az aszteroidán. Az ammónia, amely fontos szerepet játszik a biokémiai reakciókban, szintén felfedezésre került a mintában. Néhány ilyen vegyületet már korábban is észleltek a Földre zuhant űrkőzetekben, de másokat eddig még nem azonosítottak.
Russell professzor hangsúlyozta, hogy „hihetetlenül gazdag” az anyag, amely tele van olyan ásványokkal, amelyeket korábban meteorokban még nem láttunk, és olyan kombinációval, amelyet szintén nem észleltek eddig. Az újabb kutatások tovább erősítik azt az egyre növekvő bizonyítékot, hogy az aszteroidák vízet és szerves anyagokat hoztak a Földre. Ashley King doktor, a Természettudományi Múzeum kutatója elmagyarázta, hogy „a korai Naprendszer valóban zűrzavaros volt, és milliók repkedtek olyan aszteroidák, mint Bennu”. Az elképzelés szerint ezek bombázták a fiatal Földet, megágyazva bolygónkat azoknak az összetevőknek, amelyek az óceánokat létrehozták és lehetővé tették az élet megjelenését. Azonban a Föld nem volt az egyetlen világ, amelyet űrkőzetek értek el. Az aszteroidák más bolygókkal is ütköztek.
„A Föld egyedülálló, mivel eddig csak itt találtunk életet, de tudjuk, hogy az aszteroidák az összes szükséges alkotóelemet, a szént és a vizet, az egész Naprendszerben szállították” – tette hozzá King doktor. „A legfontosabb kérdés, amit most próbálunk megérteni, az az, hogy ha megvannak a megfelelő körülmények, miért van élet itt a Földön – és vajon találhatunk-e életet máshol a Naprendszerünkben?” Ez egy kulcsfontosságú kérdés, amelyre a tudósok továbbra is keresni fogják a választ. Még évtizedekig tartó kutatások várnak ránk a Bennuból visszahozott porral, és számos további felfedezés is vár ránk a kozmikus szomszédságunkban.

