Gazdaság,  Hírek

A Thames Water leállítja a vezetői prémiumrendszert

A Thames Water, az Egyesült Királyság egyik legnagyobb vízszolgáltató cége, bejelentette, hogy felfüggeszti a vezetői jutalmak kifizetésére vonatkozó tervét, amely összesen 3 milliárd font értékű mentőhitellel függött össze. A döntés azután született, hogy a Downing Street, a brit kormány hivatalos rezidenciája, kijelentette, hogy a cég vezetőinek „a kudarcért járó jutalom” elfogadhatatlan. A cég által tervezett „megtartási rendszer” a vezetők fizetésének 50%-át tette volna ki, ami akár 1 millió font extra juttatást is jelenthetett volna az éves bérük és a szokásos bónuszaik mellett.

A cég már régóta kritikák kereszttüzében áll, mivel a környezetvédelmi miniszter, Steve Reed, azzal vádolta a Thames Water-t, hogy „megpróbálja megkerülni” azokat a közelgő szabályokat, amelyek megtiltanák a vízszolgáltatók számára a bónuszok kifizetését. Reed a parlamenti képviselőknek elmondta, hogy a cég „más néven” emlegette a bónuszokat, hogy továbbra is kifizethesse azokat. A Downing Street hangsúlyozta, hogy a Thames Water-nek nem lenne szabad jutalmakat kifizetnie, miután hosszú évekig rossz irányítás alatt működött.

Reed és a Környezetvédelmi, Élelmiszer- és Vidékfejlesztési Minisztérium (Defra) tisztviselői tárgyalásokat folytattak a Thames vezetőivel a cég döntése előtt. A Thames szóvivője megerősítette, hogy a cég igazgatósága úgy döntött, felfüggesztik a megtartási rendszert, és várják az Ofwat, a vízügyi szabályozó irányelveit, amely új szabályokat adhat a vízszolgáltatók bónuszainak kifizetésére. A Thames Water kifejtette, hogy várni kívánják a szabályozó útmutatásait, hogy biztosítsák, hogy a cég megközelítése támogassa mind a vállalat helyreállítási céljait, mind pedig a szélesebb közszolgáltatói elvárásokat.

A Thames Water az utóbbi években komoly kritikákat kapott a teljesítménye miatt, amelyet többek között szennyvíz-kibocsátások és szivárgások sorozata sújtott. Körülbelül másfél évvel ezelőtt derült ki, hogy a cég pénzügyi helyzete kritikus állapotba került, ami arra késztette a kormányt, hogy készenlétben álljon a Thames különleges adminisztrációba helyezésére. A cég márciusban egy sürgősségi 3 milliárd fontos hitelt biztosított, hogy elkerülje a csődöt, és most arra törekszik, hogy csökkentse hatalmas, 20 milliárd fontos adósságát azzal, hogy a hitelezőktől kedvezményt kér.

A Thames Water körülbelül a brit lakosság negyedét szolgálja ki, főként Londonban és Dél-Angliában, és összesen 8000 embert foglalkoztat. A cég márciusban arra számított, hogy április közepére teljesen elfogy a készpénze, mielőtt sikerült megszereznie a mentőhitelt. A jövőt illetően, függetlenül attól, mi történik a céggel, a háztartások vízellátása és szennyvízkezelési szolgáltatásai folytatódni fognak a megszokott módon.

Reed kifejezte örömét, hogy a Thames visszavonta a megtartási rendszert, mondván, hogy az „rossz dolog volt”, és hogy az sérti a cég ügyfeleinek igazságérzetét. A Thames korábban azt állította, hogy a „megtartási kifizetések” nem teljesítményhez kötött bónuszok, és azt is hangsúlyozták, hogy ezek a kifizetések nem a vásárlók pénzéből származnak.

A Thames elnöke, Sir Adrian Montague, a múlt heti parlamenti bizottsági meghallgatásán tisztázta a bónuszokkal kapcsolatos megjegyzéseit, hozzátéve, hogy lehet, hogy „rosszul fogalmazott”, amikor azt mondta, hogy a hitelezők „rákényszerítették” a „megtartási ösztönzőket”. Az Aubrey Capital Management szakértője, Anna MacDonald úgy vélte, hogy a Thames próbálja elkerülni a további PR-katasztrófát, és hogy az érvelés, miszerint a bónuszokra szükség van a vezetők megtartásához, nem meggyőző. Az Ofwat novemberben megakadályozta három vízszolgáltató, köztük a Thames, a Yorkshire Water és a Dwr Cymru Welsh Water, ügyfelek pénzének felhasználását, hogy összesen 1,6 millió font bónuszt fizessenek ki a vezetőknek. A Defra közleménye hangsúlyozta, hogy „túl sokáig költötték az ügyfelek pénzét indokolatlan kifizetésekre, ahelyett, hogy a vízrendszer létfontosságú fejlesztéseibe fektettek volna”. A kormány világossá tette, hogy a kudarcokból való nyereségszerzés kora véget ért.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g3300yyyno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük