
Attenborough 99 évesen megosztja eddigi legfontosabb üzenetét
Sir David Attenborough, a neves brit tudós, természetfilm-készítő és a környezetvédelem elkötelezett híve, mostani életének egyik legfontosabb filmjét mutatta be, miközben közeledik a századik születésnapjához. A film címe „Ocean” (Óceán), és Attenborough meggyőződése, hogy ezzel a mozgóképpel kulcsfontosságú szerepet játszhat a biodiverzitás megmentésében és a bolygónk klímaváltozással szembeni védelmében. A rendező, aki ezen a héten csütörtökön ünnepli 99. születésnapját, a következőképpen nyilatkozott: „Majdnem 100 év elteltével már tisztában vagyok vele, hogy a Föld legfontosabb helye nem szárazföldön található, hanem a tengeren.” A film hangsúlyozza, hogy az óceán a bolygó támogatórendszere, és az emberiség legnagyobb szövetségese a klímaváltozás ellen.
A film premierje a londoni Royal Festival Hallban zajlott, ahol a brit király is jelen volt. Őszintén kifejezte, hogy nem tudja elhinni, hogy Attenborough 99. születésnapja már itt van. A premierre sok híresség is ellátogatott, köztük Geri Halliwell-Horner énekesnő, Tim Peake űrhajós, James Blunt énekes és Cara Delevingne modell. A vetítést megelőzően Vilmos herceg is részt vett egy délelőtti matinén, ahol számos iskolás gyerek volt jelen.
Toby Nowlan, a film producere, elmondta, hogy az „Ocean” nem egy tipikus Attenborough-féle természetfilm. „Ez nem arról szól, hogy újabb természetrajzi viselkedéseket láthatunk. Ez a legfontosabb üzenet, amit valaha is közvetített” – tette hozzá. A film bemutatja, hogyan változott meg a világ óceánjainak állapota és az azok működéséről alkotott tudásunk Attenborough életének során. Felidézte első búvárkodását a Nagy Korallzátonynál 1957-ben, amikor annyira lenyűgözte a látvány, hogy egy pillanatra elfelejtett lélegezni. Azóta azonban a világ óceánjaiban drámai csökkenés figyelhető meg az élővilágban. „Majdnem kifutottunk az időből” – figyelmeztetett.
A filmben látható felvételek között szerepelnek a fenékhálózással végzett halászat káros hatásai is, amely a világ számos részén elterjedt. Attenborough szerint ezek a felvételek élénk példái annak, hogy az ipari halászat miként képes kiirtani az óceánok életét. Az új anyagokon látható, ahogyan a hálókat a trawler-ek húzzák a tengerfenéken, zavarva ezzel a mélytengeri élőlényeket, akik végül a hálóba kerülnek. A halászok gyakran egyetlen fajra összpontosítanak, és a fogott halak több mint háromnegyede gyakran kidobásra kerül. „Nehezen elképzelhető, hogy ennél pazarlóbb módon fogjanak halat” – tette hozzá Attenborough.
A fenékhálózás nemcsak illegális, hanem sok kormány aktívan bátorítja is ezt a gyakorlatot, holott a folyamat során óriási mennyiségű szén-dioxid szabadul fel, ami hozzájárul a bolygó felmelegedéséhez. Sir David elmondta, hogy az óceán állapota szinte teljesen elvette a reményét a jövőt illetően, de egyetlen felfedezés tartotta életben benne a reményt: az, hogy az óceán gyorsabban képes regenerálódni, mint azt korábban bárki gondolta volna.
A bálnák története különösen inspiráló volt számára. A tudósok szerint a 20. században 2,9 millió bálnát öltek le, ami a történelem legnagyobb állatirtásának számít. A bálnák szinte mindegyik faja a kihalás szélére került, és a kék bálnák populációjának mindössze egy százaléka maradt meg. 1986-ban azonban a törvényhozók a közvélemény nyomására betiltották a kereskedelmi bálnavadászatot világszerte, és azóta a bálnák populációja gyorsan növekedésnek indult.
Keith Scholey, a film egyik rendezője, aki 44 éve dolgozik együtt Attenborough-val, hangsúlyozta, hogy a tudós még közel 99 évesen is rendkívül energikus. „Minden alkalommal, amikor David-del dolgozol, új dolgokat tanulsz” – mondta. Attenborough kulcsüzenete az Ocean filmben az, hogy még nem minden veszve. Az országok ígéretet tettek arra, hogy megvédik a világ óceánjainak egyharmadát, és reméli, hogy az új filmje ösztönözni fogja a vezetőket, hogy határozott intézkedéseket tegyenek az ígéretük betartására a következő hónapban megrendezésre kerülő ENSZ-konferencián. Az óceán képes lehet visszanyerni az életet, és ha békén hagyják, nemcsak regenerálódhat, hanem a valaha élt emberek számára is láthatatlanul virágzásnak indulhat. Az egészséges óceáni ökoszisztéma képes lenne több szén-dioxidot megkötni, ezzel segítve a klímaváltozás elleni harcot is. Attenborough szavai szerint előttünk áll a lehetőség, hogy megvédjük éghajlatunkat, élelmiszerünket és otthonunkat. Ahogy közeledik a 99. születésnapjához, továbbra is harcol a természetvédelmi ügyekért, amelyeket egész életében a világ elé tárt. Az „Ocean” című film csütörtöktől látható a mozikban szerte az országban.

