Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Királyság kész fizetni az EU védelmi programjaihoz való hozzáférésért

A brit kormány kész pénzt áldozni arra, hogy a brit vállalatok hozzáférjenek az EU védelmi kiadási programjaihoz, amelyek összértéke több száz milliárd font. John Healey, a brit védelmi miniszter a BBC-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy „készen állunk arra, hogy megfizessük a részünket, de szeretnénk beleszólni a programokba, miközben megőrizzük a brit szellemi tulajdont és exportlehetőségeket.” A miniszter emellett ígéretet tett arra is, hogy a Ukrajnának nyújtott támogatásból háromnegyed részt brit vállalatokkal fognak elköltni. Az EU Bizottság tisztviselői azonban jelezték, hogy a brit cégek kizárhatók a védelmi beszerzési programokból, hacsak nem fizetnek a részvételért.

Ahogy az 80. évfordulója a VE Napnak elhalványul, a világ figyelme egyre inkább a jövőbeli konfliktusok lehetőségére terelődik. A keleti orosz agresszió és az Egyesült Államok csökkenő hajlandósága, hogy biztonsági védőernyőt nyújtson a nyugati országok számára, a figyelmet és a költségvetéseket Európa katonai szükségleteire irányítja. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen idén márciusban bejelentette, hogy akár 800 milliárd eurót (680 milliárd fontot) kívánnak előteremteni az európai védelem megerősítésére és Ukrajna támogatására.

A brit cégek célja, hogy az élvonalban legyenek ebben a kiadási hullámban, és a BAE Systems, a védelem iparának óriása, már most is extra műszakokat és átalakításokat vezetett be a beszállítói láncában. A BBC ritka lehetőséget kapott, hogy betekintést nyerjen a BAE Systems tüzérségi gyárába Washingtonban, ahol ezernyi 155 mm-es lövedéket gyártanak, amelyek iránti kereslet az ukrán ellenállásban rendkívül magas. A gyár már 24 órás üzemmódban működik, és új beszállítói láncok révén, amelyek több robbanóanyagot és propellánst helyben szereznek be, a gyár, valamint a walesi testvérlétesítménye a következő öt évben akár 16-szorosára is növelheti a termelést – mondta Steve Cardew, a BAE lőszergyártási vezetője.

„Világos, hogy hosszú időszakra van szükség a készletek újratöltésére és a megújításra,” tette hozzá. A cég tervezi a lőszergyártási kapacitás növelését egy munkaprogram keretében, új gépek építésével Washingtonban és egy új töltőüzem kialakításával Dél-Walesben. „Alapvetően arról van szó, hogy több gyártási kapacitást építsünk ki, és hogy növeljük a beszállítói láncunk rugalmasságát, így a robbanóanyagokat és propellánsokat az Egyesült Királyságban szerezzük be, ahol több kontrollunk van fölötte, több szuverenitásunk van a kritikus elemek felett a lőszergyártásunkban,” mondta Cardew.

A BAE az elmúlt öt évben összesen 15 ezer új munkavállalót alkalmazott, és további 1 milliárd fontot fektetett be az Egyesült Királyságban. John Healey hangsúlyozta, hogy az Ukrajnában szerzett tapasztalatok jótékony hatással lesznek a brit gazdaságra. „Reagálnunk kell egy bizonytalan világra, de ezzel egyidejűleg ösztönözzük a brit üzleteket. Ma annyi időt töltök a befektetőkkel való beszélgetéssel, mint az iparral.”

A kormány már bejelentette a terveit, hogy a védelmi kiadásokat 2027-re a GDP 2,3%-ról 2,5%-ra emeli. Ez a 6 milliárd fontnyi többlet a nemzetközi segélyezési költségvetésből kerül átirányításra. Néhány védelmi szakértő azonban arra figyelmeztet, hogy valószínű, hogy a pénz nagy része alapinfrastruktúrákra fog elmenni, nem pedig új fegyverekre. Matthew Saville, a Royal United Service Institute katonai tudományok igazgatója szerint „az első kihívásuk az, hogy több prioritás van, mint amennyi pénz valójában rendelkezésre áll.”

A háború tanulságai között szerepel a harctér változó természete is. A drónok rendkívül hatékonnyá váltak, és Ukrajna már Európa legnagyobb dróngyártója. A BAE vezetői azonban gyorsan rámutatnak, hogy egy sor felvásárlás révén most ők a második legnagyobb gyártó. Az Európa legnagyobb védelmi vállalataként a BAE kedvező helyzetben van, hogy profitáljon a kontinens újra felfegyverkezéséből. A BAE részvényeinek ára háromszorosára nőtt azóta, hogy Oroszország 2022-ben inváziót indított Ukrajna ellen. A háborúk rendkívül költségesek – emberi és pénzügyi értelemben egyaránt –, de a brit kormány szerint, ha már védelmi kiadásokat kell eszközölni, akkor az érintett országoknak megéri részt venni ebben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp3q50p7820o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük