
Starmer válasza Trump vámintézkedéseire: lassítani és gyorsítani egyszerre
A brit kormány vezetése, élén Sir Keir Starmer miniszterelnökkel, feszülten figyeli a globális kereskedelmi feszültségeket, különösen az Egyesült Államok és Kína között kibontakozó konfliktusokat. A helyzet komolyságát jól érzékelteti, hogy a miniszterek különböző helyszíneken, például Starmer lakásában és Rachel Reeves pénzügyminiszter irodájában követik a történéseket. Jonathan Reynolds üzleti miniszter pedig, pizzával és munkatársaival körülvéve, az Old Admiralty Arch irodájából figyeli a fejleményeket, ahol egykor a brit flotta irányította a kereskedelmet a tengeren. A brit kormány most már csak álmodozhat arról, hogy hasonló hatalommal bírjon, miközben a világ a két nagyhatalom, az Egyesült Államok és Kína között kibontakozó konfliktusra figyel.
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, szerdán bejelentette, hogy 10%-os vámot vezet be minden ország számára, beleértve az Egyesült Királyságot is, amely az amerikai piacra irányuló importokra vonatkozik. Kína, természetesen, nem maradt válasz nélkül, és újabb vámokat jelentett be a Trump által megnevezett országok ellen. Az Egyesült Királyság kormányának most az a feladata, hogy minimalizálja a konfliktus által okozott károkat, és próbáljon olyan megállapodásokat kötni az Egyesült Államokkal, amelyek lehetőséget biztosítanak. Starmer, a kormányfő, már megint egy drámai hétvégét töltött azzal, hogy telefonálgatott a Chequers-i vidéki rezidenciájáról, ahonnan próbálta koordinálni a brit álláspontot.
A korábbi hónapokban Trump azt ígérte, hogy egy kereskedelmi megállapodás révén Egyesült Királyságot mentesíthetik a vámok egy részétől. A No. 10 irodából körülbelül 20 fős csapat dolgozott a megállapodáson Michael Ellam, a Pénzügyminisztérium veteránja és Starmer üzleti tanácsadója, Varun Chandra vezetésével. Az egyeztetések során felmerültek olyan javaslatok, mint az elektromos járművekre vonatkozó szabályok enyhítése, valamint a technológiai cégekre kivetett adók módosítása, de a tárgyalások a vámbejelentés előtt leálltak. Most, hogy a vámok bevezetése megtörtént, a brit kormány várja, hogy az amerikaiak válaszoljanak a megállapodásra vonatkozó javaslataikra.
A kormányban sokan tartanak attól, hogy az amerikai kereskedelmi egyezség megtárgyalása nehézkes folyamat lesz. Egy kormányzati forrás megjegyezte, hogy az Egyesült Államokban a trumpi vámok világában a „labda az ő térfelükön van”. A brit kormány azonban nem ül tétlenül, és az elmúlt hetekben különböző forgatókönyveket vizsgáltak, hogy hogyan reagáljanak az amerikai vámokra. Azonban a konkrét válaszok hiánya aggodalomra ad okot, hiszen a kormány eddigi lépései nem voltak eléggé hatékonyak. A miniszterek egy része már jelezte, hogy nem szeretné, ha az Egyesült Királyság saját vámokat vezetne be, hiszen sok munkahely függ a kereskedelmi kapcsolatoktól.
A kormány lassú reakciója részben annak tudható be, hogy a közelmúltban a vállalkozásokkal való kapcsolattartás során arra a következtetésre jutottak, hogy a vámok bevezetése elkerülhetetlen volt. A kormányzati források szerint a vállalkozásokkal való kapcsolattartás segített abban, hogy a cégek felkészüljenek a vámok bevezetésére, és az ipari szereplők is megértették, hogy a helyzet komoly. Az Egyesült Királyság gazdasági reakciója a vámok bevezetésére eddig inkább passzív volt, és a kormány nem mutatott hajlandóságot arra, hogy saját vámokat vezessen be.
Egy másik fontos szempont, hogy a kormány arra is figyelmeztetett, hogy nem várják a megállapodás megkötését mint az egyetlen megoldást, hanem a meglévő terveik felgyorsítására is törekednek. A pénzügyminiszter, Rachel Reeves, arra is figyel, hogy a kormányzati költségvetési tervek esetleges előrehozása lehetséges lenne-e. A kormány célja, hogy a befektetések gyorsabban áramoljanak az Egyesült Királyságba, amit az ipari stratégiájuk felgyorsításával próbálnak elérni.
Az Egyesült Királyság kormánya tehát egyre inkább tudatában van annak, hogy a globális kereskedelmi feszültségek milyen hatással lehetnek a brit gazdaságra, és bár a válaszok eddig nem voltak egyértelműek, a jövőbeni lépések kulcsfontosságúak lehetnek a brit gazdaság stabilitása szempontjából. A helyzet folyamatosan fejlődik, és a kormány számára sürgős, hogy reagáljon a folyamatosan változó nemzetközi környezetre.

