
Trump és Starmer bejelentik a vámcsökkentési megállapodást
A Downing Street szóvivője bejelentette, hogy Sir Keir Starmer miniszterelnök ma délután fontos bejelentést tesz az Egyesült Államokkal kötendő vámmegállapodásról. A szóvivő hangsúlyozta, hogy a miniszterelnök mindig Nagy-Britannia nemzeti érdekeit tartja szem előtt, legyen szó munkavállalókról, vállalkozásokról vagy családokról. Az Egyesült Királyság kormánya már régóta dolgozik azon, hogy megállapodást kössön a vámok csökkentéséről, miután Donald Trump elnök tavaly decemberben szinte minden országra kivetett vámokat.
Trump elnök a közelmúltban a közösségi médiában utalt arra, hogy jelentős kereskedelmi megállapodást készül bejelenteni egy „magasan tisztelt országgal”. A világ kormányaiban folynak a tárgyalások Washingtonnal, mivel az új határidő közeledtével sürgetővé vált a megállapodások megkötése. Az Egyesült Államok jelenleg 10%-os globális vámot tart fenn, amely Magy-Britanniát is érinti, bár a hosszú távú szövetséges nem esett az elnökség által bevezetett magasabb „visszavágó” vámok alá. Az Egyesült Királyság emellett 25%-os amerikai importadót is fizet acél, alumínium és autók esetében.
A hírek szerint Washington közel áll ahhoz, hogy kereskedelmi megállapodásokat kössön Indiával és Izraellel, miközben további tárgyalások folynak Japánnal, Dél-Koreával és Vietnámmal is. Trump azt szeretné, ha az országok új megállapodásokat kötnek az Egyesült Államokkal, mivel célja a globális kereskedelmi rendszer radikális átalakítása. Ezen a héten az Egyesült Államok és Kína bejelentette, hogy a két ország legmagasabb szintű kereskedelmi tisztviselői tárgyalásokat kezdenek, hogy enyhítsenek a világ két legnagyobb gazdasága közötti feszültségeken. A kínai miniszterelnök-helyettes, He Lifeng Svájcban vesz részt a megbeszéléseken május 9-12. között, ahogyan azt Kína Külügyminisztériuma is megerősítette. Az Egyesült Államokat Scott Bessent pénzügyminiszter és Jamieson Greer kereskedelmi képviselő fogja képviselni a találkozón.
A közelmúltban Trump újabb importadókat vetett ki a kínai árukra, amelyek akár 145%-ra is rúghatnak, míg Peking válaszul 125%-os vámokat vezetett be egyes amerikai termékek esetében. Ez lesz az első magas szintű találkozó a két ország között azóta, hogy a kínai alelnök, Han Zheng részt vett Trump beiktatásán januárban. A globális kereskedelmi szakértők azonban azt nyilatkozták a BBC-nek, hogy a tárgyalások hónapokig eltarthatnak, így a megoldás nem várható azonnal.
Egy másik fontos fejlemény, hogy az Egyesült Királyság és India a hét elején megállapodtak egy kereskedelmi egyezményben, amely megkönnyíti a brit cégek whisky, autók és egyéb termékek Indiába történő exportját. Ezen felül csökkentik az indiai ruházati és lábbeli termékek exportjára kivetett adókat is. Ez a megállapodás új lehetőségeket teremt a brit üzletek számára, hogy kihasználják az indiai piac növekvő keresletét.
A nemzetközi kereskedelmi környezet folyamatosan változik, és a világ vezetői minden eddiginél nagyobb nyomás alatt állnak, hogy előnyös megállapodásokat kössenek egymással. A következő hetekben és hónapokban valószínűleg további bejelentésekre is sor kerül, ahogy a különböző országok próbálnak alkalmazkodni a folyamatosan alakuló kereskedelmi tájhoz. A brit kormány célja, hogy a lehető legjobb pozíciót érje el a globális kereskedelmi játszmában, és Sir Keir Starmer bejelentése már csak a kezdete lehet egy hosszú és folytonos tárgyalási folyamatnak.

