Gazdaság,  Hírek

Xi és Putyin: barátságos távolságtartás

Xi Jinping, Kína elnöke és Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke látszólag a legjobb barátokként viselkednek, amikor együtt vonulnak fel Moszkvában a Győzelem napi parádén. Xi a közelmúltban, Putyin jobb oldalán állva, a szoros szövetség jelképeként nyilatkozott arról, hogy a két ország kapcsolata „törhetetlen”, és hogy Oroszországnak és Kínának „acélbarátoknak” kell lenniük. Ez Xi 11. látogatása Oroszországban elnöksége óta, 2013 óta, és a két vezető már több mint 40 alkalommal találkozott. Putyin már bejelentette, hogy ősszel ellátogat Kínába, és a múltban a két vezető még egy ritka nyilvános ölelést is megosztott. Azonban a két ország közötti kapcsolat mögött sokkal bonyolultabb helyzet rejlik, mint ami elsőre látszik.

Mathieu Boulegue, az Európai Politikai Elemző Központ szakértője azt mondja, hogy a két vezető közötti barátság és a hazafias együttműködés sokszor csak a színjáték része. „Lehetnek barátok egy oldalon, miközben más területeken versenyeznek egymással. A szimbólumok lenyűgöznek minket, de érdemes megvizsgálni a valódi tartalmat is.” Xi Jinping nagyon ügyes egyensúlyozásra kényszerül, mivel Oroszország fontos partner Kína számára, de Putyin ukrajnai inváziója miatt nemzetközi pariah lett sok ország szemében. Pekingnek óvatosan kell kezelnia Moszkvával való barátságát, hogy ne szigetelje el más lehetséges partnereit, különösen, mivel gazdasági háborút folytat az Egyesült Államokkal.

Kína az elmúlt hónapokban Európát is igyekezett megnyerni magának, különösen Donald Trump elnökké választása óta, amikor is Peking megpróbálta magát stabil alternatív globális partnerként bemutatni az Egyesült Államok kiszámíthatatlan politikájával szemben. A közelmúltban Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és António Costa, az Európai Tanács elnöke üzenetet váltottak Xi elnökkel és Li Qiang miniszterelnökkel, hogy megünnepeljék a kétoldalú kapcsolatok 50. évfordulóját. A potenciális partnerség legnagyobb akadálya eddig Kína szoros kapcsolata Moszkvával és Oroszország gazdasági támogatása volt. Kína nem ítélte el „öreg barátját” az invázió miatt, hanem inkább a „válság” lezárását sürgette. Amennyiben Xi túl közel áll Putyinhoz, az feszültségeket okozhat Európával, amely barátságra vágyik.

Xi Jinpingnek azonban van egy másik kulcsfontosságú üzenete is. Trump korábbi próbálkozásai az ukrajnai háború lezárására, amely során a Putyinnal való közeli személyes kapcsolatát hangsúlyozta, arra késztették az elemzőket, hogy megkérdezzék, vajon Washington próbálja-e megosztani Moszkvát és Pekinget. Xi világossá akarja tenni Trump számára, hogy ez nem lehetséges. „Együtt meg kell akadályoznunk minden olyan tervet, amely megzavarja vagy aláássa barátságunkat és bizalmunkat” – írta Xi egy orosz médiának szánt aláírt cikkében. Az orosz és kínai vezetők Trump „Arany Kupola” rakétavédelmi rendszerére is reagáltak, amelyet „mélyen destabilizálónak” neveztek, és arra figyelmeztettek, hogy ez a világűr fegyveresítéséhez vezethet. Mindkét vezető szeretné bemutatni alternatív világképét, szemben azzal, amit amerikai hegemóniaként látnak.

Azonban Xi tudatában van annak, hogy míg Kína szuperhatalom, Oroszország hatalma most korlátozottá vált. Az ukrajnai háború meggyengítette Oroszország gazdaságát, valamint csökkentette haderejének erejét. A nyugati szankciók miatt Moszkva sokkal inkább Kínára támaszkodik gazdasági túlélése érdekében, és ez jelentősen gyengítette a Kreml világpolitikai helyzetét. Boulegue megjegyzi, hogy „Oroszországnak sokkal inkább szüksége van Kínára, mint fordítva.” Moszkvának el kell fogadnia ezt a helyzetet. Putyin, aki a tankok felvonulását nézi a Vörös téren, talán támaszkodik barátjára, amikor szüksége van rá, de a nagyszabású kijelentések, mosolyok és ölelések mögött feszültségek és diszharmónia forrásai rejlenek, amelyek a jövőben felszínre kerülhetnek. A Győzelem napi ünnepségek során Putyin beszéde az ukrajnai háborút a 80 évvel ezelőtti náci Németország elleni harccal kapcsolta össze. A találkozó a legmarkánsabb jele annak, hogy a világ két legnagyobb gazdasága készen áll a kereskedelmi háború de-eszkálására. Ahogy Oroszország és Ukrajna három év harc után áll, Moszkva javaslata szerint egy lehetséges háromnapos tűzszünet előtt. A hatóságok azt állítják, hogy intézkedéseket fognak hozni akár 100 olajszállító ellen, amelyek szállítmányokat vittek.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c753ng233nvo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük