Gazdaság,  Tech

Jony Ive, az Apple iPhone tervezője, az OpenAI csapatához csatlakozik egy 6,5 milliárd dolláros megállapodás keretében

Sir Jony Ive, a brit tervező, aki kulcsszerepet játszott az Apple legikonikusabb és legsikeresebb termékeinek megjelenésében, most az OpenAI csapatát erősíti. Sam Altman, az OpenAI vezetője, rendkívül izgatottan nyilatkozott arról, hogy egyesülhetnek a világ „legnagyobb tervezőjével”. Az OpenAI, amely a ChatGPT mögött áll, 6,5 milliárd dolláros (4,7 milliárd font) üzlet keretében megvásárolja Sir Jony startupját, az io-t. Altman úgy véli, hogy ez a partnerség új lehetőségeket teremt a mesterséges intelligenciával működő számítógépek fejlesztésében.

Sir Jony, aki a híres iMac, iPod, iPhone és iPad megálmodója, a bejelentés szerint „mély tervezési és kreatív felelősségeket” fog vállalni a cégen belül. Az AI szoftverek az utóbbi években gyors fejlődésen mentek keresztül, amelynek éllovasa a ChatGPT. Azonban a mesterséges intelligenciára épülő új hardverek fejlesztése eddig komoly kihívásokba ütközött, mivel számos próbálkozás nem keltette fel a fogyasztók érdeklődését, és kritikát is kapott a szakértőktől. Altman azonban magabiztos abban, hogy ez a partnerség sikeres lehet, ahol mások eddig kudarcot vallottak. „Úgy érzem, lehetőségünk van arra, hogy teljesen újraértelmezzük, mit is jelent számítógépet használni” – mondta egy a bejelentéshez készült videóban.

Sir Jony arra is felhívta a figyelmet, hogy a világ egy új technológiai korszak küszöbén áll. Az első készüléken, amelyen már dolgoznak, úgy tűnik, hogy „teljesen magával ragadta a képzeletünket”. Altman elmondta, hogy már kipróbálta Sir Jony és csapata által tervezett új eszköz prototípusát, és véleménye szerint ez „a legmenőbb technológiai vívmány, amit a világ valaha is látott”.

Sir Jony 27 évet töltött az Apple-nél, ahol olyan áttörő termékekkel segítette a cég újjáélesztését, mint az iPhone és az iPod. Az iMac 1998-as, valamint az iPad 2010-es megjelenése is az ő nevéhez fűződik. Amikor Sir Jony 2019-ben távozott a cégtől, Tim Cook, az Apple vezérigazgatója „egyedülálló alaknak” nevezte őt a tervezési világban, és hangsúlyozta, hogy szerepe az Apple újjáélesztésében felbecsülhetetlen. A hír után az Apple részvényei több mint 2%-ot estek.

Sir Jony távozása után saját céget alapított, a LoveFrom-t, amely olyan vállalatokkal dolgozott együtt, mint az Airbnb és a Moncler. A bejelentésben az szerepelt, hogy a LoveFrom cég már két éve „csendes együttműködést” folytatott az OpenAI-jal. Az io alapötlete, amelyet Sir Jony tavaly alapított, ennek a partnerségnek a nyomán született. „Nyilvánvalóvá vált, hogy az új termékcsaládunk fejlesztéséhez, mérnöki munkájához és gyártásához egy teljesen új cégre van szükség” – mondta Sir Jony és Altman.

Az OpenAI már a bejelentés előtt 23%-os részesedéssel bírt a startupban. Ben Wood, a CCS Insight vezető elemzője a BBC Newsnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy „hülyeség lenne Jony Ive-ra fogadni, figyelembe véve a piacon zavaró termékek szállításában elért figyelemre méltó eredményeit”. Hozzátette, hogy az OpenAI szeretné közvetlen kapcsolatba hozni magát a felhasználókkal, ahelyett, hogy más cégek, mint az Apple vagy a Google által készített eszközökön keresztül nyújtana szolgáltatásokat.

Bár néhány vállalat, mint a Humane AI és a Rabbit, megpróbált egyedi eszközöket építeni az AI korszakára, a Humane AI például, amelyet egy korábbi Apple-vezető alapított, nehézségekkel küzdött az AI Pin nevű eszközével, amely kritikákat kapott a gyenge akkumulátor-élettartam, hőproblémák, korlátozott funkcionalitás és magas költségek miatt. Az OpenAI 2022-ben robbantotta be a mesterséges intelligencia iránti befektetési hullámot, amikor bemutatta a ChatGPT-t. Azóta új területek felé is nyitott, például a vásárlás és a keresés irányába, hogy kihívást jelentsen a hagyományos technológiai óriásoknak. A hardverbe való belépés azután történik, hogy konkurens cégek, mint a Meta, a Google és az Apple is befektetnek olyan termékekbe, mint a headsetek és szemüvegek, kihasználva az AI fejlődéséből adódó új lehetőségeket.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5y66yemjdmo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük