Egészség,  Hírek

Miért tűnnek egyre inkább el a hatalmas Himaláják

Katmanduban, Nepál fővárosában nőttem fel, ahol a Himalája lenyűgöző látványát csodálhattam. Azóta, hogy elhagytam a várost, folyamatosan vágyom a világ legmagasabb hegycsúcsainak panorámájára. Minden alkalommal, amikor visszatérek Katmanduba, remélem, hogy sikerül majd meglátnom a drámai hegyvonulatot. Azonban az utóbbi években általában nem járt szerencsével. A fő bűnös a súlyos légszennyezés, amely ködként lebeg a régió felett. Ez a jelenség már a tavaszi és őszi hónapokban is tapasztalható, amikor korábban tiszta égboltok voltak. Tavaly áprilisban például az a nemzetközi járat, amelyen utaztam, csaknem húsz köröket tett a levegőben, mielőtt landolhatott Katmanduban, mivel a ködös időjárás jelentősen rontotta a látási viszonyokat a repülőtéren.

Az a szálloda, ahol megszálltam, megfelelő magasságban helyezkedett el, ahonnan tiszta időben jól láthatóak lettek volna a hegyek – azonban a kéthetes tartózkodásom alatt egyetlen ilyen nap sem volt. Még Nagarkot híres kilátópontjáról is, ami Katmandutól nem messze található, csak a köd látszott, mintha a hegyek nem is léteznének. Yogendra Shakya, aki 1996 óta üzemeltet szállodát Nagarkotban, így nyilatkozott: „Már nem hirdetem úgy a helyet, mint a ‘napfelkelték, naplementék és Himaláják’ vidékét, ahogyan azt korábban tettem. Mivel a köd miatt ezeket a dolgokat mostanában nem lehet élvezni, átneveztem a helyet a történelmére és kultúrájára, mivel ezek is turisztikai termékek a környéken.”

Egy korábbi utam során, egy évvel ezelőtt, reméltem, hogy a gyönyörű Annapurna régióban találkozhatok a hatalmas Himalája csúcsaival – de ott sem jártam szerencsével. A tudósok szerint a ködös időjárás egyre intenzívebbé válik és hosszabb ideig tart, jelentősen csökkentve a látási viszonyokat. A köd olyan szennyeződések, mint a por és a tüzekből származó füst részecskék keveredésével jön létre, és a látótávolságot 5000 méter (16 400 láb) alá csökkenti. A száraz időszakban, amely most a klímaváltozás miatt hosszabb ideig tart, a köd a levegőben stagnál. Júniustól szeptemberig tart a monszun időszak, amikor a monszun felhők takarják el a hegyeket, csökkentve a látási viszonyokat.

Tradicionálisan március-május és október-november voltak a legjobb időszakok a turizmus számára, mivel ekkor az égbolt tiszta volt, és a látási viszonyok a legjobbak. De a hőmérsékletek emelkedésével, az esőzések hiányával és a romló légszennyezéssel a tavaszi hónapokban most sűrű köd van, alacsony látással. Ezek a körülmények már decemberben elkezdődnek. Lucky Chhetri, Nepál egyik úttörő női túravezetője elmondta, hogy a ködös időjárás 40%-os csökkenést okozott az üzletágban. „Tavaly egy alkalommal kártalanítanunk kellett egy túrázó csoportot, mert a vezetőink nem tudták megmutatni nekik a Himaláját a ködös viszonyok miatt” – tette hozzá.

John Carrol, egy ausztrál turista, aki 1986 óta több mint tucatnyi alkalommal látogatott Nepálba, így nyilatkozott: „A hegyek hiánya hatalmas csalódás volt. Ez 10 évvel ezelőtt nem így volt, de most a köd úgy tűnik, hogy átvette az uralmat, és ez rendkívül kiábrándító a hozzám hasonló látogatók számára.” Krishna Acharya, a Trekking Agents Association of Nepal nyugati Gandaki tartományának tartományi elnöke szerint a túráztatási ipar mély válságban van. „A tagjaink lehangoltak, mert a Himalája látványának hiánya üzletmeneti problémát jelent. Sokuk már azon gondolkodik, hogy pályát vált” – mondta a BBC-nek.

Az indiai oldalon, a közép-himalájai területeken a szállodások és turisztikai ügynökök arról számoltak be, hogy a köd most sűrűbb és gyorsabban tér vissza, mint korábban. „Hosszú száraz időszakok vannak, majd egy heves esőzés, ami eltér a korábbiaktól. Így a ritka esőzések miatt a köd sokkal tovább megmarad” – mondta Malika Virdi, aki egy közösség által működtetett turizmus üzletágat vezet Uttarakhand államban. Azonban Virdi asszony megjegyezte, hogy a turisták kitartóak – sokan, akik nem látták a hegyvonulatot, újra próbálkoznak.

A Pakisztánban található nyugati Himaláják viszonylag kevésbé érintettek a köd miatt, mivel a hegyek viszonylag távol állnak a városoktól. Azonban a helyiek arról számoltak be, hogy azok a hegyek, amelyek korábban jól láthatóak voltak Peshawarból és Gilgitből, most gyakran már nem láthatóak. „A köd hosszabb ideig lebeg a levegőben, és nem látjuk a hegyeket, amelyeket korábban jól láttunk” – mondta Asif Shuja, Pakisztán környezetvédelmi ügynökségének volt vezetője.

A dél-ázsiai városok rendszeresen a legnagyobb légszennyezéssel rendelkező helyek között szerepelnek a világ rangsorában. A régió közegészségi állapotát súlyosan érintette a mérgező levegő, amely gyakran utazási zavarokat és iskolák bezárását okoz. A közlekedési és ipari kibocsátások, az infrastruktúra építéséből származó por, a száraz kavicsos utak és a hulladék nyílt égetése a légszennyezés fő forrásai egész évben. Ezt súlyosbítja a hatalmas erdőtüzekből származó korom, amelyek a hosszabb száraz időszakok miatt növekvő számban fordulnak elő, valamint az aratás utáni növények elégetése, amelyet a termelők végeznek Észak-Indiában, Pakisztánban és Nepálban. Az időjárási viszonyok, amelyek a meleg levegőt a hűvös levegő fölé tartják, csapdába ejtik ezeket a szennyeződéseket, és megakadályozzák a függőleges levegőmozgást – ezáltal megakadályozva a szennyeződések eloszlását. „A ködök és porviharok növekedése tapasztalható Dél-Ázsiában, és ez a tendencia a klímaváltozás és más tényezők miatt várhatóan folytatódik” – mondta Dr. Someshwor Das, a Dél-Ázsiai Meteorológiai Szövetség munkatársa. 2024-ben a Pokharában, Nepál nyugati részén található jelentős turisztikai központ repülőterén 168 ködös napot regisztráltak – ez a szám 23 volt 2020-ban és 84 2021-ben, ahogy Nepál hidrológiai és meteorológiai oszt

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvgdl092jj5o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük