Egészség,  Hírek

A 2025-ös brit erdőtüzek már most rekordszámú területet égettek fel

Az Egyesült Királyság területén idén eddig égő erdőtüzek terjedése már meghaladta az elmúlt egy évtized bármely évének összesített adatát, ami a műholdas adatok alapján állapítható meg. A Global Wildfire Information System (GWIS) adatai szerint eddig körülbelül 29,200 hektár, azaz 292 négyzetkilométer égett le, ami túlszárnyalja a 2019-es év eddigi legmagasabb, 28,100 hektáros értékét. A márciusi és áprilisi hosszan tartó száraz, napos időjárás kedvező feltételeket teremtett a széleskörű tüzek kialakulásához. Az Egyesült Királyságban a tavasz elején gyakoriak az erdőtüzek, mivel a tél végére sok elhalt vagy nyugalmi állapotba került növényzet gyűlik össze, amely gyorsan kiszáradhat.

A GWIS által rögzített adatok csak azokat a tüzet veszik figyelembe, amelyek területe legalább 30 hektár. Az év eleje óta több mint 80 ilyen tűzesetet észleltek az Egyesült Királyság területén. A legtöbb esetben az emberek, akár szándékosan, akár véletlenül, gyújtják meg a tüzeket, de a kedvező időjárási körülmények jelentősen megkönnyítik a tüzek lángra lobbanását és gyors terjedését. Will Lang, a Met Office kockázat- és ellenállóképességi szolgáltatások vezetője elmondta, hogy „kivételesen száraz és napos márciusunk volt”. Ez a viszony egy viszonylag csapadékos őszi és téli időszakot követett, amely növelheti a tűzgyújtásra hajlamos növényzet mennyiségét.

A március és április közötti csapadékhiány különösen kedvező a tűzesetek számára. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományi professzora hangsúlyozta, hogy a növényzet, amely a téli időszakból ébredezik, már nyugalmi állapotban van, nem nő, így rendkívül száraz és vízhiányos. „A tavasz kezdetén, mielőtt a víz elkezd gyűlni a növények élő szöveteiben, van egy olyan időszak, amikor a növények nagyon gyúlékonyak” – tette hozzá. Az április 2. és 8. közötti hét során több mint 18,000 hektár égett le, ami a legmagasabb heti adat a nyilvántartásban.

A BBC műholdas képeket elemezve bemutatta két legnagyobb tűzesetet az idei évben. A dél-skóciai Galloway Forest Parkban körülbelül 65 négyzetkilométer égett le, ami a brit összes területének közel egynegyedét jelenti. Egy másik tűz középkorú Walesben, Aberystwyth-től körülbelül 25 km-re, szintén jelentős területet érintett, körülbelül 50 négyzetkilométert. Tüzeket észleltek a skóciai Arran-szigeten, Bute-szigeten és Skye-szigeten, valamint Észak-Írország délkeleti részén, a Mourne-hegységben is. Mindezek április elején történtek.

Ezek a korai tűzesetek – túlnyomórészt fű- és cserjefák – óriási terhet róttak a tűzoltóságokra, de ökológiai hatásaik összetettek lehetnek. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égések, feltétlenül katasztrofálisak a hosszú távú növényzet egészségére. Bizonyos növények, például a gyep, alkalmazkodtak a tűzveszélyes környezethez. Azonban a gyakrabban előforduló vagy súlyosabb tüzek csökkenthetik a természetes regenerálódás képességét. Néhány kutató aggodalmát fejezte ki a tűzidény második csúcsával kapcsolatban, amely általában később érkezik, amikor a hőmérséklet emelkedik, és a növényzet ismét kiszárad.

Rein professzor elmondta: „A legnagyobb aggodalmam az, hogy mi fog történni a nyáron, amikor kevesebb erdőtűz van, de azok nagyobbak, és ezek valóban katasztrofálisak lehetnek.” A közelmúltban tapasztalt széleskörű tüzek nem feltétlenül jelzik, hogy ez a nyár forró tűzesetekkel teli időszak lesz. A tudósok azonban arra számítanak, hogy az Egyesült Királyságban növekedni fog a szélsőséges erdőtüzek kialakulásának kedvező időjárási körülményei a globális felmelegedés következtében, annak ellenére, hogy az évről évre jelentős eltérések vannak. A Met Office által vezetett tanulmány kimutatta, hogy a 2022 júliusi pusztító tüzek terjedését segítő szélsőséges „tűzidőjárás” legalább hatszor valószínűbbé vált az ember okozta klímaváltozás miatt.

A földhasználat megváltozása szintén kulcsszerepet játszhat a tűzveszély alakításában. Rory Hadden, az Edinburghi Egyetem tűzvizsgálati előadója kiemelte, hogy „az a konszenzus, hogy valószínűleg több tűz és esetleg súlyosabb tűz fog bekövetkezni a klímaváltozással”. Az Egyesült Királyságban a lakosságot arra figyelmeztették, hogy takarékosan használják a vízkészleteket, mivel az év eleje óta a legszárazabb időszakot élik meg 1964 óta.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0m9gm3jwljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük