
Az Egyesült Királyságnak mindent meg kell tennie az EU-val való kereskedelem újjáépítéséért, figyelmeztet a bank vezetője
A Bank of England kormányzója, Andrew Bailey, a közelmúltban kifejtette, hogy az Egyesült Királyságnak újra kell építenie kereskedelmi kapcsolatát az Európai Unióval, és minden lehetséges eszközt be kell vetnie a hosszú távú kereskedelem javítása érdekében, különösen a legutóbbi amerikai megállapodás fényében. Bailey a BBC-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy mint közszolgálati hivatalnok, nem kíván véleményt formálni a Brexit ügyében, azonban megjegyezte, hogy a Brexit utáni kereskedelmi veszteségek visszafordítása „előnyös” lenne. Jelenleg a brit kormány tárgyalásokat folytat az EU-val a kereskedelmi és biztonsági kapcsolatok új alapokra helyezéséről, amelyre a hónap végén sorra kerülő csúcsértekezlet előtt kerül sor.
Az amerikai megállapodás lehetőséget biztosít arra, hogy az Egyesült Királyság állat-egészségügyi megállapodást keressen az EU-val, amely magában foglalja a szabványok összehangolását, hogy csökkentse a Brexit utáni bürokráciát az élelmiszer-, mezőgazdasági és halászati export terén. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti új megállapodás részeként a Fehér Ház beleegyezett abba, hogy csökkenti a brit autókra kivetett importadókat, és lehetővé teszi bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát az Egyesült Államokba. Ugyanakkor a brit termékek többségére 10%-os vámot továbbra is fenntartanak.
Bailey arra a kérdésre, hogy a szorosabb kapcsolat az Egyesült Királyság és az EU között milyen hatással lenne a gazdaságra és az inflációra, azt válaszolta: „Ez előnyös lenne – egy nyitottabb gazdaság a kereskedelem számára az Európai Unióval.” Hozzátette, hogy ez fontos, mivel az EU az Egyesült Királyság legnagyobb kereskedelmi partnere. „Fontos, hogy mindent megtegyünk annak érdekében, hogy a Brexit kapcsán hozott döntések ne károsítsák a hosszú távú kereskedelmi helyzetet. Remélem, hogy ezt felhasználhatjuk a kapcsolataink újjáépítésére” – mondta Bailey.
A kormányzó emellett kiemelte, hogy az Egyesült Királyság globális szintű megállapodásai fontos példát mutatnak más országok számára. „Ez azt mutatja, hogy a kereskedelmi megállapodások fontosak. Kereskedelmi megállapodások köthetők, és a kereskedelem lényeges” – mondta. Bailey kifejtette, hogy bár a kereskedelmi tájékoztatás néha kedvezőtlennek tűnik, reméli, hogy ezek a megállapodások hozzájárulhatnak a világ kereskedelmi rendszerének újjáépítéséhez.
A legutóbbi amerikai megállapodás gazdaságilag viszonylag kicsi, bár bizonyos szektorok számára fontos. Az Egyesült Királyság jegybankja, a Bank of England, a közelmúltban másodszor csökkentette a kamatlábakat az év során, mondván, hogy az infláció mérséklődése áll a lépés hátterében. Az Egyesült Királyság inflációja ugyan csökkent, de továbbra is meghaladja a Bank of England 2%-os célját. A kamatlábak, amelyeket a Bank of England határoz meg, közvetlen hatással vannak a jelzáloghitelek, kölcsönök és megtakarítások kamatlábaira, ezáltal több millió brit polgár pénzügyi helyzetére.
A brit kormány célja, hogy a Brexit utáni időszakban is fenntartja és javítja kereskedelmi kapcsolatait az EU-val, mivel a brit gazdaság számára kulcsszerepet játszik az európai kereskedelem. A következő hetekben várhatóan további tárgyalások zajlanak, amelyek célja a kereskedelmi és biztonsági kapcsolatok megerősítése. Bailey bizakodó, hogy a közeljövőben sikerülhet a korábbi szoros kapcsolatokat újból helyreállítani, ami nemcsak a brit gazdaság stabilitását, hanem a jövőbeli fejlődését is biztosíthatja.

