
Hibásan osztottak ki ingyen tészta szószt és kávét a boltban
Csütörtök este egy váratlan hiba következtében a Co-op termékeinek árai akár 100%-kal is csökkentek a Deliveroo nevű étel- és italrendelő alkalmazásban. Ez a váratlan árkorrekció lehetővé tette, hogy néhány vásárló ingyen juthasson hozzá bizonyos termékekhez, például Loyd Grossman tésztaszószhoz, Costa kávéhoz és Fox’s sütikhez. Az ilyen árkedvezmények érvényesítése a kereskedők általános szerződési feltételeitől függ, így nem volt egyértelmű, hogy a Co-op képes lesz-e megtartani az ilyen árakon történt vásárlásokat. A BBC több olyan vásárlóval beszélt, akik kihasználták a Co-op akcióját a Deliveroo-n, például Robinsons gyümölcsitalt vásároltak, amelynek ára 1,50 font helyett mindössze 15 pénzre csökkent.
A Co-op szóvivője elmondta, hogy az alacsony árakat „adminisztratív hiba” okozta. „Néhány ár helytelenül jelent meg a Deliveroo boltunkban néhány órán át tegnap este” – mondta. „Ezt gyorsan orvosoltuk, és elnézést kérünk az okozott kellemetlenségekért.” Peter, aki Lancashire-ben él, a BBC-nek elmondta, hogy az „hihetetlen ajánlat” lehetővé tette számára, hogy több mint 80 font értékű terméket vásároljon mindössze 3,29 fontért, beleértve a szállítási költségeket is. „Meglepetten tapasztaltam, hogy a Co-op és a Deliveroo megtartotta és kiszállította a hibás áron megrendelt termékeket” – tette hozzá. Az általa vásárolt termékek többségét el fogja juttatni a helyi élelmiszerbanknak, „amely sürgősen szükségét érzi a nem romlandó élelmiszereknek a közösségemben”.
Nemrégiben derült fény arra, hogy a Co-op a Marks and Spencerhez hasonlóan kibertámadás áldozata lett. A cég informatikai rendszereinek egyes részeit leállította, miután hacker támadási kísérleteket észleltek. A Co-op és a kibertámadás között azonban nincs összefüggés. A Deliveroo szóvivője megerősítette az árképzési hibát, mondván: „Tegnap egy rövid időszakra problémánk adódott egy promóciós kampány keretében, ahol az árak helytelenül jelentek meg.”
Eközben Sally Marie, aki Boltonban él, elmondta, hogy mint sokan mások, ő is egy olyan weboldalon értesült a kedvezményes termékekről, amely „hibaként” hivatkozott az esetre. „A kanapén ültem, és úgy döntöttem, hogy kipróbálom, mielőtt a Co-op kifogy a készletből” – mesélte. „Gyorsan telepítettem a Deliveroo-t, és meglepetésemre néhány termék ára nulla volt.” A rendelése mindössze 15 perc alatt megérkezett. Az emberek a közösségi médiában is megosztották a Co-op Deliveroo szolgáltatásával vásárolt alacsony árú termékekről készült bizonyítékaikat. „Sok olcsó dolgot szereztem be a Co-op-tól” – írta az egyik felhasználó a X közösségi oldalon. „A 15 pénzes Robinsons gyümölcsital jól jön a hőségben.”
Az Instagramon egy másik felhasználó arról számolt be, hogy más termékek is jelentős kedvezménnyel voltak elérhetők, például az Airwick illatosítók ára 5,45 fonttal volt alacsonyabb a megszokott árnál. A BBC-nek elmondta, hogy az árak 45 perccel a rendelése és az áru átvétele után visszatértek a normál szintre. A Citizen’s Advice szerint az online vásárlás során, ha egy termék árkedvezménye hibás, a vásárlói jogok attól függhetnek, hogy a bolt milyen feltételeket határoz meg. Ezek a feltételek csak akkor biztosítják a vásárlóknak a jogi védelmet, ha már leadták a rendelést vagy megkapták az árut. Hozzáteszik, hogy boltban történő vásárlás esetén nem kell visszaadniuk az árut, vagy többet fizetniük érte, ha azt alacsonyabb áron adták el, mint ahogyan azt eredetileg szánták, kivéve, ha előzetesen megbeszélték az árat, de végül kevesebbet számoltak fel. Sok kiskereskedő hajlamos arra, hogy érvényesítse a hibás árakat. 2022-ben Indiában az Epic Games boltjában történt árképzési hiba lehetővé tette, hogy néhányan 4,80 rúpiáért (0,06 dollár; 0,05 font) vásárolhassanak Fifa 23 Ultimate Edition példányokat. A kiadó, az Electronic Arts (EA) azt nyilatkozta, hogy tiszteletben tartja a hibás áron vásárolt játékokat.

